wz


nula decibel

Ξ August 6th, 2007 | → | ∇ Neosobní |

Tak jsem se informoval (taťka je mistrem zvuku v JD + internet) a nyní vám přesně popíšu, proč na vás vždycky řvu, když mi pošlete nahrávku se špičkovou amplitudou větší než 0dB.

0dB je maximální možná amplituda v jakémkoliv digitálním audio systému. Správná nahrávka, nikdy nepřesahující 0dB vypadá takto:

A nesprávně ripovaná nahrávka může vypadat takto:

(mimochodem je to jedna nahrávka co mi včera poslal mikke :) )
Červené úseky na peakmetru … to vás musí trknout, že je něco špatně. A také ano.

Tím, že špičková amplituda (Peak Amplitude) překročí 0dB, nastane v digitálním audio systému jev zkreslení sínusové vlny (sine wave disortion), přesněji řečeno druh zkreslení zvaný oříznutí (clipping). A protože váš počítač je digitální audio systém, nemůže nijak reprodukovat více než 0dB, protože 0dB je 0.775 Voltů RMS (Něco jako střední hodnota amplitudy) a víc voltů už prostě počítač na vástup nedokáže pustit … proto, je-li signál třeba +3dB, na výstupu bude pořád 0.775 Voltů RMS - tímto vzniká na vrchu sínusové vlny lineární část - clipping.

Téměř třetina mp3jek, které mám obsahuje clipping. To určitě minimálně čtvrtina vašich také (spíš bych se přikláněl k mnohem většimu číslu) … jaktože tedy clipping neslyšíte? Je tady opět ta zaležitost “jak má kdo citlivý sluch”. Hulán se kdysi vytahoval, že rozezná 320kilobit MP3 od asi 1000kilobit FLAC, což samozřejmě není možné (je to fakt blbec) … to by musel být hulán pes nebo netopýr. Já osobně dokážu bezproblému rozeznat nahrávky (rockové zvlášť) 128MP3 a níž od 190MP3 a výš … proto nikdy neripuji do méně než 190MP3 (většinou do 320kilobit VORBIS - btw špičkový formát).

V určitých pasážích clipping rozeznám (například v té mikkovo je slyšet permanentně od začátku do konce - KLIKNĚTE SEM PRO VÝSTUP ANALIZÉRU CLIPPINGU) … popsal bych to asi jako, že zvuk přestane být “živý” a nezní vám tak harmonicky v hlavě, jako jiné nahrávky - obzvlášt když jsou velké rozdíly mezi levým a pravým kanálem.

Další nevýhoda tohoto “přeřvávání” je nutnost hýbat potenciometrem hlasitosti … jednou máte nahrávku, která má nejvyšší peak někde na -6dB, jednou na -3dB … jednou na 0dB. Byl bych pro šipčku někde mezi -1dD a 0dB.

Jak ale správně ripovat? Použijte profesionální nástroje (Sony Sound Forge) nebo nástroje, u kterých je ověřeno, že si na ripech dávají záležet (foobar2000 - občas je tam někdy malinkej přesah, ale ten neni slyšet).

Tak to prosím berte v potaz.

 

13 Responses to ' nula decibel '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' nula decibel '.

 1. kivan said,

  on August 6th, 2007 at 11:48 am

  Často se taky stává u “přebuzených ripů”, že je slyšet jakoby chraptění z repráků - už jsem měl taky tu “čest” se s takovou nahrávkou setkat - není o co stát :) Jinak, já moc hudební sluch nemám, ale také nenávidím hudebně “ploché” písničky…

 2. Kesy said,

  on August 6th, 2007 at 12:23 pm

  Jj, souhlas, takle ripovaný nahrávky, kdo to může poslouchat já nevim, doufám že si to přečte hodně lidí co neuměj ripovat.
  To Kivan: No dyť o tom, že to pak prská to právě je, protože špiča vlny se ti dostane někam přes rozsah, tak hezkej kulatej signál se ti začne podobat spíš signálu obdélníkovýmu a hrany obdélníků ti tam pak udělaj to, že to v reprácích prdí. Jinak hudební sluch snad neni o tom, jestli poznáš kvalitní a nekvalitní zvuk ne? :)

 3. michaelf.ms said,

  on August 6th, 2007 at 12:36 pm

  Add Kesy: Thx.
  Add kivan: Hudební sluch je o tom, jestli dokážeš rozeznat frekvenční vzdálenost mezi dvěma tóny.

 4. kivan said,

  on August 6th, 2007 at 1:24 pm

  Hm, tak jsem asi špatně chápal pojem “hudební sluch” :) Jinak jsem zapomněl napsat, že je to dobrý článek :)

 5. Tonda said,

  on August 6th, 2007 at 2:56 pm

  Neměl bys nějakej jednoduchej prográmek kterej to otestuje ? Nechci instalovat celý studio.

 6. michaelf.ms said,

  on August 6th, 2007 at 3:45 pm

  Add Tonda: Na detekci clippingu? Žádnej samostatnej program na to nemám, ale v sound forge je nástroj, kterej ti najde a ukáže každej clip: “tools>detect clipping”.

 7. Kesy said,

  on August 6th, 2007 at 7:31 pm

  Jinak je samozřejmě lepší když se amplituda bude blížit nule než když si necháme velkou “rezervu”, signál bude lepší protože využijeme co nejvíc úrovní převodníku a pak při přehrávání máme každopádně lepší poměr signálu a šumu, kterej bude vznikat v zesilovači

 8. michaelf.ms said,

  on August 6th, 2007 at 7:58 pm

  Add Kesy: Vždyť tam taky píšu “Byl bych pro šipčku někde mezi -1dD a 0dB.”

 9. Kesy said,

  on August 6th, 2007 at 8:10 pm

  Jj, dyk jo, mně to taky napadlo napsat když jsem tuhle řádku přečet, jen abych upřesnil proč je dobrý mít tu špičku takle. Prostě že to neni jen o tom, že si musíš nastavovat hlasitost, protože každá nahrávka může mít jinou amplitudu, ale že to má i svuj vliv na kvalitě nahrávky a na kvalitě její reprodukce.

 10. Tonda said,

  on August 6th, 2007 at 11:11 pm

  No tak jsem zjistil, že ho mám skoro ve všech písničkách => při poslechu jsou naprosto v pohodě. Asi to tak hrozný nebude, berete to moc vážně. Mp3 je kompresní formát určenej především pro přenosný zařízení … no každopádně je určenej pro nízkopočtovej poslech. Tzn. že mp3 asi nebudete pouštět pod takovou hlasitostí, aby to zkreslení bylo znát a nehrajte si na lidi se supersluchem. Jasně že kdyby jste tu písničku chtěli pustit na letný, hlasitost 100 dB, tak by to bylo neposlouchatelný, ale takhle je to v pohodě.

 11. michaelf.ms said,

  on August 7th, 2007 at 11:06 am

  Add Tonda: Jestliže máš clipy ve skoro všech nahrávkách, asi si to špatně testoval. Musíš ten detektor pustit s presetem “[Sys] Detect only audibly noticeable clips” - detekuj pouze auditivně zaznamenatelné clipy. Člověk totiž neslyší krátké clipy … musí být delší, aby je moh člověk zaznamenat. Jestli ani “auditivně zaznamenatelný clip” neslyšíš, pak je to s tebou špatný :) … a nebo s tvýma reprákama :).

 12. mikke said,

  on August 7th, 2007 at 1:11 pm

  nepamatujes si jaka skladba to je? “Get down tonight” nebo neco od Fatboy Slim?

 13. michaelf.ms said,

  on August 7th, 2007 at 1:46 pm

  Add mikke: 03-fatboy_slim-brimful_of_asha_(cornershop_fbs_remix).mp3

Leave a replydejmito

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky