wz


FLAC - Bezeztrátový audio formát

Ξ January 18th, 2007 | → | ∇ Uncategorized |

FLAC logo

Free Loseless Audio Codec

FLAC je open-source kodek pro komprimaci audia. Narozdíl od MP3 je bezeztrátový, to znamená, že hudba ripnutá ze syrového audio formátu (třeba audio-cd nebo wav) zní naprosto stejně jako originální. Kompresní poměr se pohybuje mezi třiceti až padesáti procenty (například zip dokáže něco okolo deseti procent).

O tomto formátu (ač to nerad přiznávám) jsem se doslechl skrz hulánův weblog, kde popisoval jak všechno archivuje va FLACu, že je to ve zvuku rozdíl oproti mp3. Má pravdu :) Skladba riplá do flacu opravdu zní mnohem líp než 190SBR MP3

This open-source codec compresses audio by about 50 percent, but the good news is that it does not lose a single bit during the process. Like other lossless codecs, FLAC works in mysterious ways, by finding parts of an audio file with a bunch of 1s or 0s in a row and describing 11111 as five 1s. The details are much more complicated, but that’s the basic idea. FLAC is a favorite of audiophiles because it sounds exactly as good as the original CD.

Z cédéčka od Blackmore’s Night: Shadow of the moon jsem udělal rip do 224SBR MP3 a do FLACU:
MP3 z první skladby má velikost 8 587 689 Bajtů
FLAC z první skladby má velikost 36 653 526 Bajtů
WAV z první skladby má velikost 54 119 564 Bajtů (nejsyrovější)

Což znamená že kompresní poměr u FLACu byl cca 33% a u MP3 cca 85%. FLACovej rip je ale mnohem kvalitnější než MP3 … je totiž stejně kvalitní a čistej jako wav.
Je to na vás kolik máte na disku místa - ripy 100mega mp3 versus 400mega flac.

Formát FLAC podporují všechny lepší kapesní přehrávače. Pro windows existují pluginy do winAmpu, které umožní přehrávat FLAC a ripovat do FLACu (enkódovat a dekódovat). Připravil jsem pro vás pack potřebných pluginů do winampu a také program AudioShell12 na editaci ID tagů (winAmp ty tagy nějak mrví):

http://leviathan.xf.cz/filez/flacpack.rar


 

Leave a replykdejeto

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky