wz


Přízvuk

Ξ July 17th, 2007 | → | ∇ Uncategorized |

Určitě jste všichni (ano - úplně všichni kdo toto čtete, vím to) hráli GTA: San Andreas. A nejde dohrát SA bez toho, aby se vám vryl do paměti East Side nigga přízvuk. Já osobně jsem po dohrání SA začal do svojí angličtiny značně přimíchávat nigga přízvuk, což není vůbec dobrý děti. Z koukání na americký filmy s titulkama se naučíte mluvit jako tlustej americkej pojídač hamburgrů nebo tuctovej nigga z bronxu. Americký přízvuk je hnusný! Hnusný stejně jako ten odporný národ, na němž jediná dobrá věc je, že vzešel částečně z Britské krve (která už je tak promíchaná, že tam vůbec, ale vůbec není znát).

Také mě dnes nesmírně vytočil (opět a znova kdo jiný než …) Ra-dek Hu-lán. V jedné z jeho posledních ztláskanin se zmiňuje o tom, že si založil nový blog, ve kterém bude psát v Angličtině. Samozřejmě mi to nedalo a šel jsem se podívat, jak píše Anglicky člověk s í-kvé-sto-padesát. Přečetl jsem první větu a okamžitě jsem zavřel prohlížeč … chtěl jsem si zapálit cigaretu, ale došly mi. Napsal tam … “I am using Microsoft Windows Mobile phones for last two years”. Takovou hovadinu! Další jeho nesmysly jsem už opravdu nechtěl číst … nenavštěvujte hu-lán tečka info.

Ale zpět k přízvuku … co byste řekli na Bristký přízvuk? Britských přízvuků je celá řada … Východoanglický, Jihoanglický, Severoanglický, Skotský etc. Jsou ale jisté prvky, které mají všechny společné:

1. RHOTICITA
Rhoticita (Rhoticity) je velmi důležitý prvek v rozlišování Britského a amerického akcentu. Zatímco americký přízvuk je rhotický, Britský je nerhotický. Rhoticita je o vyslovování obráceného “r” ve slovech. Pro příklad uvedu:

 • Sloveso “To Spar” se nerhoticky vysloví jako “To Spa” (tu spá), zatímco rhoticky se vysloví s obráceným “r” nakonci (vezměte “r” ze slova fresh).
 • Slovo “Here” se nerhoticky vysloví s obráceným “e” na konci (hý- a takovej ten zvuk údivu), zatímco rhoticky se vysloví s obráceným “r” na konci.

Takže pamatujte, Bristký akcent je nerhotický! Žádné obrácené “r” ve slovech!

2. “U” versus “YU”
Další velmi důležitý rozdíl předvedu na příkladech:

 • Slovo “stupid” s Bristským akcentem čteno “styupid”, někdy dokonce ”sty:pid” (moc neznám IPA, takže ty fonetický překlady čtěte česky a dvojtečka je prodloužení)
 • americkým akcentem je slovo “stupid” čteno “stu:pid” - stoopid
 • SLovo “duty” s Bristkým akcentem čtenou “dyuty”, zatímco americkým “du:ty” (není to zas až tak dlouhé u, aby se šlo říct že je to jako dooty)

3. A = AAH
V Britském přízvuku čteme “a” jako aah … “á”.

 • Například “father” … f’aah’ther
 • Nebo “ask” Britsky “ásk” americky “ésk”

4. T=T ; T!=D
američané vyslovují “t” jako “d”, britové “t” jako “t”:

 • Britským akcentem “duty” - “dyuTy”
 • americkým akcentem “duty” - “doody”

5. EE(íí) vs E(i)
Předvedu na příkladech:

 • Britové vyslovují “been” jako bean “býn”
 • Američané vyslovují “been” jako bin “bin” … znáte to: “Ajv bin livin …”

Takže žádný krátký “i” jasný?

6. DVOJHLÁSKY
Dvojhlásky jsou na Britském přízvuku ta NEJNÁDHERNĚJŠÍ VĚC a proto jsem si je nechal nakonec.

 • Slova jako “So”, “Go”, “No”. Bylo vám odjakživa vštěpováno, že se prostě čtou “sou gou nou”. Ale to je americkým akcentem!
 • Chcete-li mluvit Britským akcentem, musíte to “s” (v So) změkčit a před “o” ještě vložit “e”. Nevím jak bych vám to vysvětlil, ale ta slova se potom čtou nějak jako “Se:u (když chcete zvýraznit)”, “Seu”, “Geu”, “Neu”.

Britský přízvuk se často stává terčem posměchu amerických idiotů kvůli známému pozdravu Hello. Britové vyslovují Hello vznešeně “hele:u”, zatímco američané buransky “helou”.

Tak co, líbí se vám Bristký přízvuk tak jako mně? To bude pro dnešek ode mě všechno. Goodbye, then.

 

10 Responses to ' Přízvuk '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Přízvuk '.

 1. mikke said,

  on July 17th, 2007 at 2:35 pm

  Britskhej prisfuk se mi neliphy…Emeriskej mam radshi

 2. Tonda said,

  on July 17th, 2007 at 7:31 pm

  Já jsem určitě pro Britskej, Americkej je hroznej paskvil.
  Jo a zatim se nebojim, že by Hulán prorazil na Anglicky mluvící scéně. Počet blogů tam je fakt neuvěřitelnej a návštěvnost jakou má on na český verzi je průměr.

 3. michaelf.ms said,

  on July 18th, 2007 at 9:45 am

  add mikke: does anyone care? :)
  add Tonda: to rád slyšim že jseš pro Britskej. Když Hulán neumí Anglicky, nikdo mu tam nebude chodit.

 4. kivan said,

  on July 18th, 2007 at 11:26 am

  No, pana Hulána mám “strašně moc rád” (doufám, že ta ironie nejde přehlédnout), pro jeho všechno-vím-nejlíp (ano, naštval mě článkem o Dark messiah of Might and magic :)) A ohledně přízvuku - britskej zní líp, ale je těžší jím mluvit :)

 5. michaelf.ms said,

  on July 18th, 2007 at 11:57 am

  add kivan: no tak jím nemluv, když na to nemáš :). Jo hulán je fakt kretén, doporučuju každému přidat si STOP|HULAN ikonku na svůj blog a odkazovat s ní třeba na http://antihulan.bloguje.cz

 6. michaelf.ms said,

  on July 21st, 2007 at 6:27 pm

  připojuji malou ukázku:
  http://relocomo.com/flash%20button%20test/slomo.mp3

 7. Kesy said,

  on August 2nd, 2007 at 12:48 am

  Já mám nigga přízvuk rád :)

 8. Tonda said,

  on August 2nd, 2007 at 8:23 pm

  Pěknej příklad britskýho přízvuku, ze v tomhle úryvku z Červenýho Trpaslíka. http://youtube.com/watch?v=9tgnBSgsIyc

 9. Robin Hendrych said,

  on September 12th, 2008 at 9:43 pm

  Jak by mohl primitivní americký přízvuk překonat ten Britský? Americká Angličtina je ten nejhorší jazyk(mnohem horší než maďarština nebo Finština a že ty jsou dost hnusné).
  God Save The Queen!

 10. Jeff said,

  on July 29th, 2010 at 11:23 pm

  Určitě britskej přízvuk, ale je strašně těžký se ho naučit a při plynulé mluvě britskou angličtinou nikdo nedokáže dodržovat tato pravidla, aniž by se nespletl. To prostě nejde. To dokáže jedině rodilý Brit

Leave a replyjsemblb

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky