wz


Solaris 10, aneb jak mi tekly nervy

Ξ July 1st, 2007 | → | ∇ Uncategorized |

Bylo tomu minulý týden, co jsem se rozhodl začít učit Javu, protože si myslím, že mi to prospěje na vejšce, kde se snad v jiném vyšším jazyku ani nedělá. A protože je to platforma vyvíjená firmou Sun Microsystems, rozhodl jsem se, že do toho půjdu hardcore a budu se jí učit přímo na operačním systému od Sun Microsystems - Solaris.

Solaris 10 je založen na UNIXovém jádře System V (ranné verzi vycházely z jádra BSD Unixů) a existuje pro architektury SPARC, intel x86 a x86-64. Po krátké registraci u Sun Microsystems jsem si stáhnul pět částí ISO obrazu instalačního média. První problém nastal velmi brzo … já jako windowsák jsem samozřejmě nevěděl, jak 5 částí ISO souborů spojit do jednoho. Tak jsem na internetu hledal a hledal … a nakonec jsem našel nápovědu nečekaně na stránkách Sun Microsystems, trik byl v tom použít tento příkaz: “copy part1 + part2 + part3 + part4 + part5 kompletniISO”. V životě by mě nenapadlo, že WinDose něco takového umí (Ano, tímto vyzívám H*lána, aby neprodleně opustil tento svět).

Další problém nastal po mimořádně krátkém okamžiku … ISO mělo celkem 5,31GB :) A jak všichni jistě dobře víte, standardní DVD-R má 4,7GB. I přes tuto skutečnost, jsem se naivně pustil do vypalování obrazu na běžné mínusko, což samozřejmě skončilo neúspěchem. V tu chvíli jsem si ale radostně uvědomil, že moje zlatá vypalovačka Asus umí nejen DVD+-R, ale i DVD+-R Dual Layer a DVD-RAM. Dual Layer byla pro mě jasná volba. Ale přece jenom bydlím 16 kilometrů od civilizace, takže koupit DLko byl docela problém. Alespoň jsem si Solaris nachvíli nainstaloval do emulátoru.

V Pátek jsem si sebou potom vzal prachy na chlast a DLko. Prochlastal jsem množství peněz, ale na DLko jsem pořád ještě měl, tak jsem nejdřív čekal, než otevře úchyl Průša prodejnu a když neotevřel, šel jsem do RAMMu. V RAMMu jim už došly Dual Layer pluska, tak jsem si koupil cca o 40 korun dražší mínusko (105 ká). Šťastnej z výhodné koupě jsem si to namířil k nádraží, kde jsem zjistil, že mi chybí dvacka na jízdenku, tak jsem musel improvizovat … zašel jsem do McDonalds a koupil si jednoho číze (20 ká) za 45ti korunovou stravenku :)

Doma jsem šel okamžitě spát.

Když jsem se probudil, vyčistil jsem svůj první záložní disk (20GB) a zničil jeho formát. Potom jsem vložil DLko do vypalovačky a Solaris 10 jsem konečně vypálil.
Byl jsem hrozně podělanej z toho, že si během partišnování vymažu WinDose nebo záložní disk č.2 (to bych snad opravdu obrečel, protože se na těch diskách skrývá moje dlouhá minulost a krásné vzpomínky … holt počítačová éra), tak jsem oba disky na IDE1MASTER a IDE2SLAVE vypojil z napájení i ze sběrnice.

Solaris krásně nabootoval a dal mi pár krásných možností instalace, Solaris Interactive, Jump, Solaris Interactive Text (desktop session) a Solaris Interactive Text (console session). Zvolil jsem Solaris Inteactive, což se ukázalo jako problém. Suňáci maj totiž nějak nedomáklou instalaci v grafickým rozhraní (i když vypadala překrásně). Poprvý instalace zamrzla na 3% a já jsem musel resetoval, připojit disk s WinDose AxePee, spustit diskmgmt.msc, protože na Solarisovým disku byl už solarisovej filesystem, ale bez dat a bez zavaděče, a disk znova napartišnovat na PRI-DOS. Řekl jsem si “to byla náhoda, nějakej hardvér se kousnul, to se u 95tek stávalo běžně”, tak jsem znova spustil Solaris Interactive instalaci. Tentokráte to nezamrzlo na 3%, ale když bylo na ProgressBaru 95%, spadlo grafický rozhraní a v textovém režimu se objevilo “Configuring additional network options” nebo podobně. Říkal jsem si … “to asi čuchá naše DHCP, to bude v pohodě”. Jenže disk přestal chrochtat a grafický rozhraní nahodit zpátky nešlo. No tak jsem znova resetoval, znova zapojil WinDose, znova partišnoval na PRI-DOS a znova odpojoval disky.

Teď už jsem zvolil Solaris Interactive Text (Desktop Session) … a to mě opravdu rozesmálo. Tohle bylo úplně to samý jako Solaris Interactive, akorát v Grafickým okně běžela emulovaná konzole s textovou instalací :D. Ale zkusil jsem to, na 98% to opět spadlo a svádělo to “Configuring additional network options”.

Uběhlo už moc hodin a já jsem si řekl, že naposledy tedy zkusím Solaris Interactive Text (Console Session). Instalace přes tuto možnost trvala destkrát tak dlouho, ale systém se v pořádku nainstaloval. Po instalaci se mě laskavě zeptal, jestli chci používat grafické rozhraní X.org nebo XSun … já mám s X.org přece jenom nějakou tu zkušenost, takže jsem zvolil X.org. Instalátor mi doporučil, abych si X nakonfiguroval, tak jsem bez resetu pustil xorgconf. Milej zlatej xorgconf zamrznul dřív než bys řekl SLAX. Reset.

Nabootoval krásnej GRUB s možností “SOLARIS X86-64″ a “SOLARIS FAILSAFE”. Zvolil jsem první možnost, jenže solaris na mě začal řvát, že jsem naprostej kretén windowsáckej a že jsem měl zvolit failsafe, protože jsem natvrdo rebootoval. Tak jsem opět na tvrdo rebootoval a zvolil jsem failsafe. Failsafe opravil něco čemu říkal “boot database” nebo podobně a potom mi doporučil reboot. Rebootoval jsem a zvolil první možnost. A v tu chvíli jsem zjistil, že solaris si očuchal můj procesor a zjistil, že je 64bitovej, tak se nainstaloval jako 64bitovej systém :)

Naběhlo X a mohl jsem si vybrat mezi JDE (Java Desktop Enviroment) nebo něčím co začínalo na C. Pochopitelně jsem si vybral JDE, protože jsem slyšel, že trochu připomíná windowsy. A ono opravdu připomíná :). Nalogoval jsem se jako root a hned jsem se těšil, že půjdu na net, protože jsem si myslel, že si Solaris “očuchal DHCP” a všechno sám nastavil … OMYL! Byl jsem naivní windowsák! Solaris nejen že vůbec nevěděl o žádným DHCP, ale on vůbec nevěděl, že je v počítačí síťovej adaptér!!! Nainstalovaná byla jenom zpětnovazební smyčka sloužící pro interní systémovou komunikaci (lo0)! Tohle mě dožralo a šel jsem spát :).

Další den jsem se marně pokoušel nainstalovat svůj Integrovaný adaptér “VIA Compatible Ethernet Adapter”, jak ho označoval WinDose. Ve WinDose na netu jsem vygoogloval, že UNIXy obecně mají velké problémy s adaptéry s čipem VIA, protože ovladač na ně je dostupný pouze přes WinDose Update. To bylo ohromný zklamání.

Celej disk se Solarisem jsem teda zase napartišnoval a vypnul jsem počítač. Říkám si … “kua, dyk já tu mám ještě někde ten RealTek!!!” … Jasně!! Měl jsem někde zahrabanej adaptér od RealTeku!! Začal jsem pracně vyhledávat a kupodivu jsem ho velmi rychle našel …. tenhle zlatej adaptér mi zachránil náladu. Hned jsem ho oprášil a zasunul do jednoho z volných PCI slotů. Opět jsem začal instalovat Solaris … s jistou nadějí.

A jak mile jsem byl překvapen, když mi Solaris oznámil, že našel rozhraní rt-cosi-0 a zeptal se mě, jestli chci instalovat a konfigurovat toto rozhraní. S radostí jsem zvolil YES a nastavil jsem “use DHCP”. Instalace zase probíhala šíleně dlouho, ale nakonec se povedla. Při prvním spuštění JDE jsem okamžitě otevřel terminál a psal “ping 192.168.0.1″, dostal jsem okamžitou odpověď “192.168.0.1 is alive.” :). Internet konečně fungoval!

Registroval jsem svůj 64bitovej Solaris10 u Sun Microsystems na svůj uživatelský účet a stáhnul jsem seznam aktualizací. Seznam byl neskutečně dlouhej, takže jsem si řek, že instalaci aktualizací nechám na později.

Zachvíli jsem se ale začal cítit v Solarisu mírně nesvůj a začal jsem být nervózní - to se projevovaly Abstinenční přízraky závislosti na WinDose. Taky ten GAIM “universal messenger” je dost odpornej komunikátor a mozilla je hnus největší. V budoucnu mám v plánu stáhnout tam Operu (Ano, Opera je distribuovaná také pro Solaris). Solaris má balíčkovací systém (pgk-get, ne apt-get jak jste zvyklí z Linuxů), ale také hojně využívá klasických instalátorů jako ve WinDose (InstallShield).

Screenshoty mám uložené, ale zrovna jsem ve WinDose, takže doplním možná potom. Zatím si můžete vygooglovat “Solaris 10″ nebo “Solaris 10 JDE”.

 

12 Responses to ' Solaris 10, aneb jak mi tekly nervy '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Solaris 10, aneb jak mi tekly nervy '.

 1. Tonda said,

  on July 1st, 2007 at 4:35 pm

  Teda instalovat to na čtyřikrát, to si mě asi překonal. :o) Myslim teda mojí poslední instalaci XP + Ubuntu. V jednu chvíli jsem měl nainstalovaný jednou funkční XP, jedno nefunkční XP + jednou nefunkční Ubuntu. :o)
  LoL > …jenže Solaris na mě začal řvát …
  Tenhle odstavec mě složil. :-D
  Jinak jak jsme mluvili o tom apt-get. Teď už vim, že apt (advanced package tool) je ryze Debianáckej (takže ,,jak jste zvyklí z Linuxů? není vhodný) a je považovanej za nejlepší aktualizační nástroj (proto také vznikají snad na všech Unixech jeho různé náhražky).

 2. michaelf.ms said,

  on July 1st, 2007 at 6:26 pm

  Nefunknční XP? To taky jde? :)

  jinak tady je slibovanej screen, zachycující mimochodem i můj první javovej program inspirovanej filmem Hot Fuzz :) :
  http://i184.photobucket.com/albums/x169/bsorter/kivanscr.png

 3. michaelf.ms said,

  on July 2nd, 2007 at 10:09 am

  tady screen z trochu potunenyho solarisu:
  http://krepelky.kx.cz/scrnew2.png

  btw “jak vymazu slozku” - lol :)

 4. Tonda said,

  on July 3rd, 2007 at 9:29 pm

  Každej musí od začátku. :o)

 5. Radim said,

  on November 26th, 2007 at 1:58 am

  Vynikajici recenze, ses lepsi instalator nez ja. Ja ho jeste dodneska nerozchodil, prave na tom makam a nejde mi to.

 6. michaelf.ms said,

  on November 26th, 2007 at 9:43 pm

  Tak to přeju pevný nervy :)

 7. Petr said,

  on November 27th, 2007 at 10:54 am

  funkcni XP to jde taky?

 8. Petr said,

  on November 27th, 2007 at 10:56 am

  ps: nejlepsi nastroj na spravu bliku v linuxu neni apt, ale ten ktery ovladate!

  s via taky-sitovkami je v linuxu problem pouze proto, ze je to nekvalitni hw. jinak k jejich rozchozeni neni potreba zadne voodoo - obvykle to samo uz pri instalaci.

 9. michaelf.ms said,

  on November 27th, 2007 at 3:52 pm

  Petr: Funkční XP je tak rozšířený pojem, že se časem zkrátil jenom na “XP” :). Nefunkční XP je anomálie.
  ad ps: Míra magie potřebná k rozchození určité věci v linuxu je nepřímo uměrná zkušenosti uživatele :). Já bych tam byl schopnej čarovat týdny a nikdy bych tu síťovku nerozchodil.

 10. Radim said,

  on November 28th, 2007 at 12:14 pm

  Tak jsem to nerozchodil. Nakonec jsem tam musel dat
  betaverzi Solarisu 11 v baleni pro lamy, jelikoz ta verze pro vyvojare mi taky nesla. To jsem dopad.

  http://www.opensolaris.org/os/project/indiana/resources/getit/

 11. michaelf.ms said,

  on November 28th, 2007 at 2:24 pm

  Radim: Kdyby se mi tehdy nepovadla ta instalace v textovym módu, tak bych na Solaris docela zanevřel a z bootavacího Solaris DLka bych si udělal drahou open-source podložku pod kafe :)
  Takže si dopad dobře :)

 12. maertien said,

  on November 29th, 2007 at 12:03 am

  Mam na desce integrovanou Via RHINE 2 (deska asus k8v-x se) a funguje bez problemu v jakekoli distribuci, co jsem zkousel. Aktualne pouzivam debian 4.0r1 a nemam zadne potize ;)

Leave a replykdejeto

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky