wz


Netscape 8 - zmrtvýchvstání legendárního prohlížeče

Ξ March 19th, 2007 | → | ∇ Uncategorized |

Jak asi víte, Netscape existoval dávno před Internet Explorerem a v podstatě mu vděčíme za to, že internet dnes vypadá tak jak vypadá (Netscape zavedl rámce, cookies nebo javascript). Ve své době (1994 až příchod IE5) byl revolučním a naprosto přelomovým vynálezem v oblasti prohlížení webu, protože před Netscapem bylo možno web prohlížet pouze prohlížečem Mozaic (nebo tak nějak), který byl ochuzen o nové technologie Netscapu.

Microsoft si ale uvědomil, že kdo kontroluje prohlížení webu, kontroluje lidi, takže nechtěl připustit, aby na tomto poli Netscape dominoval. Vypustil tedy do oběhu Internet Explorer a distribuoval ho zadarmo, v balíku s Windows (Netscape byl komerční, zdarma pro domácnosti a školy). Netscape byl poražen až s vezí IE 5, protože uživatelé používali většinou výchozí software ve svém operačním systému. Tímto Microsoft doslova vymazal Netscape ze scény.

Po několika zničujících letech Netscape uvolnil zdrojové kódy jádra svého prohlížeče (gecko) a vznikla tak opensource Mozilla a pak z Mozilly Firefox. Firefoxu se chytlo spoustu tupých lamek, které naletěly na svaté řečičky opensource puberťáků. Ve skutečnosti je Firefox ubohý prohlížeč, který nemá ve standardní výbavě vůbec nic, dokonce ani nepodporuje rychlý tabbed browsing (novou tabulku musíte otevřít z aplikačního menu omg omg hrůza) a po delším brouzdání nesnesitelně zahlucuje operační pamět (a naprosto zbytečně, nepodporuje ani cached tab history).

V posledních dvou letech se ale objevil Ježíš-netscapce, který vstal z mrtvých v podobně Netscape 8.0 (teď 8.1). Netscape byl považován za mrtvého, ale on přece jen povstal a pokouší se prorazit. Je tu nemalá pravděpodobnost, že by se mu to za pomoci nelamerských uživatelů mohlo podařit, protože jeho základní výbava je obrovská a naprosto utírá firefox.

Jedna ze základních výhod tkví v tom, že Netscape 8 (NS) obsahuje dvě zobrazovací jádra, klasické jádro gecko a jádro IE. Takže co nezobrazí dobře gecko, zobrazí IE vice versa. Jádra lze přepínat dole vlevo na stavové liště prohlížeče. Další neskutečná výhoda je, že se NS snaží funkcemi přiblížit Opeře (nejlepší známý webový prohlížeč), takže má sidebar (s integrovaným kompaktním ICQ klientem!!) a oblíbené bookmarky si můžete naházet přimo do jednoho z lišt toolbaru. Dále natírá IE, protože centrum zabezpečení je v NS velmi rozsáhlé a nadstandardní (dokáže nastavit úroveň bezpečnosti pro každý server zvlášť). Integrovaná RSS čtečka je samozřejmostí. Vzhled je také nádherný a existuje možnost změnit skin (bohužel zatím existuje pouze jeden).

NS je ale náročný na hardware a na paměť - po celodopoledním brouzdání po necachovaných stránkách zabírá 80MB operační paměti, takže bude lepší ho před hraním her či sledováním videa vypnout. Pro uživatele s 1GB op.paměti by to ale neměl být problém.

Na závěr vám můžu doporučit, abyste NS nainstalovali a vyzkoušeli, tady je link:

http://browser.netscape.com/ns8/ 

Ave

MP3 | Plastova okna | Baterie | LCD televize | Vyhodne nakupy | Bile zbozi | NABYTEK | Eternity | Notebooky | Seznamka | Online sazky | Kosmetika | Parfemy |

 

6 Responses to ' Netscape 8 - zmrtvýchvstání legendárního prohlížeče '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Netscape 8 - zmrtvýchvstání legendárního prohlížeče '.

 1. Kesy said,

  on March 20th, 2007 at 5:35 pm

  Zkusil jsem před pár měsíci… Nevim jestli to ještě nějak vylepšili, ale mně dost padal

 2. michaelf.ms said,

  on March 20th, 2007 at 5:45 pm

  Teď na něm jedu … zatím nevykazuje nejmenší potíže (že by vista? :))

 3. Touny said,

  on March 24th, 2007 at 10:36 am

  Netscapu určitě nevděčíme za to jaký je dneska internet (asi si myslel web, ale ani to neplatí).

  Netscape se vymazal se scény hlavně sám tim, že zastavil vývoj a prohlížeč kterej každou druhou stránku zobrazuje špatně nikdo používat nechce.

  Novej tab ve firefoxu si otevřeš zkratkou ctr + t.

  Nevim co znamenaji ty tvoje vymyšlený technologie typu cached tab history, jestli to má bejt obnovení relace po ukončení prohlížeče, tak to teda podporuje.

  Na začátku píšeš u Firefoxu a zahlcování RAM jako o něčem naprosto neúnosném a nakonci pišeš, že to vlastně Netscape dělá taky, u toho ti to nevadí ?

  Na závěr jen můžu doufat, že nevznikne další prohlížeč pro kterej budu muset optimalizovat web a jsem si celkem jistý že se tak nestane.

 4. michaelf.ms said,

  on March 24th, 2007 at 12:33 pm

  jo chtel jsem rict web. ale z casti mu za to vdecime.

  kazdou druhou stranku zobrazuje spatne? vzdyt ma uplne stejny jadro jako firefox. takze firefox taky zobrazuje kazdou druhou stranku spatne?

  ale ja nechci pouzivat klavsnici :)

  cached tab history je, ze si tab do urcityho poctu pamatuje predchozi stranky … a kdyz pak jdes zpatky, stranka se neloaduje znova, ale bude tam presne v takovym stavu, jako si ji opustil

  pisu to, protoze netscape k tomu ma duvod.

  na zaver ti doporucim, abys navstivil radekhulan.cz, protoze ten typek pise pravdu.


 5. on March 24th, 2007 at 1:25 pm

  Já reagoval na to, proč Netscape upadnul, čili na Gčko před x lety, ne na současný Gcko, který prošlo vývojem. Ale když už se ptáš takhle konkrétně, tak jsem už kolikrát měl větší problém optimalizovat pro Firefox než pro IE. Můžu ti přinést jednu starou knízku o HTML, tam je krásně vidět kolik CSS vlastností Netscape vůbec nezna(l) nebo špatně zobrazuje(val).

  Jo tak to mas pravdu, cached tab nemá a je to dobrá věc.

  To by mě teda zajímalo v čem je důvod Netscape zahlcovat RAMku lepší než Firefoxu.

  Na závěr tě pošlu s Hulánem dop**le. Ten ,,týpek” píše tak, aby přilákal a nasral co nejvíc lidí, což je super trik jak získat návštěvnost, ale to je tak všechno.

 6. michaelf.ms said,

  on March 24th, 2007 at 1:33 pm

  protoze netscape neni tak otrhanej jako firefox … ma spoustu vychytavek, ktery firefox v zakladu nema a taky zjistuje, na ktery stranky chodis nejcastejc a dopredu nahraje layout a obrazky (nevim jestli to dela i firefox).

  btw netscape uz nepouzivam, protoze padal … a kdyz jednou spadnul, kdyz jsem mel rozepsanej clanek, tak jsem se nastval … uz zase pouzivam jenom operu. na operu nic nema.

Leave a replyproberse

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky