wz

The Wind That Shakes The Barley

The wind that shakes the barley je snímek, který vyhrál cenu za nejlepší film roku 2006 na filmovém festivalu v Cannes. Odehrává se ve dvacátých letech dvacátého století v Irsku a popisuje irskou válku za nezávislost a následně počátky občanské války mezi občany prosazujíce smlouvu a mezi občany zavrhujíce smlouvu.

Britové měli v zemi desítky tisíc vojáků, kteří plenili, ničili a zabíjeli. Irčané už podobné jednání dále nesnesli, strana Sinn Féin byla zvolena do čela Dáil Éireann a tisíce dobrovolníků dohromady utvořilo Irskou Republikánskou Armádu, jejíž účastníci složili přísahu, že budou sloužit Irské Republice a budou plnit rozkazy Dáilu. Členové IRA se domlouvali pomocí depeší roznášených poslíčky na koních, nebo na kolech, nebyli nijak cvičeni a přesto dokázali naprosto destabilizovat Britská vojska v zemi. Zrádcové a kolaboranti byli popravování a IRA zaznamenávala jedno vítězství za druhým. Tato válka za nezávislost vedla k dohodě, kterou uzavřeli Britští vrchní politici s Dáilem o utvoření “Irish Free State”. Byla to ale taková dohoda z bláta do louže, protože Irish Free State stále podléhal Anglickému králi a Dáil tedy nebyl Dáilem. To vedlo ke vzbouření radikálních republikánů, kteří chtěli úplné osvobození, proti umírněným republikánům, kteří se báli otevřeného konfliktu s nejmocnější říší tehdejšího světa – Británií. A tak propukla občanská válka, která po patnácti letech vedla k úplné nezávislosti a vyhlášení Irské republiky. Severní provincie (hlavně Ulster) se staly součástí spojeného království.

Na konec ještě přidám písničku, kterou zpívali dobrovolníci IRA, když se vraceli z boje (a ve filmu jí také uslyšíte) v živém podání Sinéad O’Connor:

 This entry was posted on Saturday, February 2nd, 2008 at 2:54 pm and is filed under Neosobní. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Related Posts

 • No related posts found.

4 Responses to ' The Wind That Shakes The Barley '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' The Wind That Shakes The Barley '.

 1. 1
  Tonda said,

  on February 2nd, 2008 at 6:40 pm

  >Britové měli v zemi desítky tisíc vojáků …
  Chceš snad říct Irové ne?

  A ten film jsem ti doporučil já, což si snad zaslouží zpětnej odkaz ne? :) Tak já si ho sem teda dám sám, co mam s tebou dělat, doufám že tu nemáš nofolow.

 2. 2
  Tonda said,

  on February 2nd, 2008 at 6:41 pm

  A protože jsem ho tam dát zapomněl, taky tady je: http://blog.antonindanek.cz/index.php5?clanek=filmovy-krouzek-srpen-2007 :D

 3. 3
  michaelf.ms said,

  on February 2nd, 2008 at 6:54 pm

  Ne, chtěl jsem říct Britové … přemýšlej, kde by asi Irové sehnali desítky tisíc vojáků? …
  A film jsi mi možná někdy doporučil, ale já si na to nepamatuju … kouknul jsem se na něj díky jednomu fóru :)

 4. 4
  michaelf.ms said,

  on February 2nd, 2008 at 6:56 pm

  Aha, už si vzpomínám na to doporučení … shoda náhod :D

Leave a reply