wz

Trocha analogové nostalgie

Včera jsem omylem narazil na naše staré VHS kazety a vzpomínal jsem na staré časy. Vzpomínal jsem, jaké to bylo v době, kdy 486tka byl dokonalej stroj, v době, kdy se CDčka vyskytovala jen skromně (občas přibalené k nějakému tomu časopisu) a všechno naše digitální jmění bylo uloženo na dvacetimegabytových harddiscích a tříapůlpalcových disketách. V dobách, kdy se v obchodech ještě prodávaly alba na magnetofonových kazetách namísto CDčkách.

Už si nepamatuji rok, ale svůj první počítač jsem dostal za vysvědčení někdy hodně brzy v prvním ročníku. Byl to Cyrix i486 s šestnáctmegabajtovou grafickou kartou neznámého původu, 16MB operační paměti a 20MB harddiskem. Windows 95 byl ještě v plenkách a DOS 6.22 se tenkrát používal na většině mašin. Byl jsem za svojí mašinu strašně rád a sám jsem si k ní sháněl hardware a periferie. Ze školní družiny jsem si na disketách odnášel hry a měl jsem z toho dobrý pocit :). Kdo se tehdy trochu vyznal v DOSu, byl prostě král, a takových bylo jen málo, přičemž já jsem byl mezi nimi a byl jsem na svou pozici náležitě hrdý.
Když jsem přitáh do školy dvě diskety a začal jsem krást ze školních disků, co se mi zachtělo, nikdo nevěděl co dělám a s oblibou jsem přihlížející (zvlášť jednu slečnu, andrea se jmenovala :)) zahrnoval odbornými termíny jako “soubor”, “adresář” nebo “kopírování”.
A tak to bylo pár let … přišly 95tky, 98mičky a tam pořád kraloval DOS, takže jsem byl stále na vrcholu vědění.

Teď je ale situace úplně jiná. S internetem přišla naprostá deformace dětí. Když chce něco vědět, prostě si to vykliká na internetu, kde tři čtvrtiny z toho nepochopí a potom ječí na různých fórech a otravujou dospělé lidi. Byl jsem naprosto šokován, když jsem si jednou prohlížel nějaké fórum a narazil jsem tam na diskuzi o nějaké moderní hře z roku 2003 a pod ní příspěvek “Ach, tuhle hru jsem hrával, když jsem byl malý … sladké vzpomínky” … říkám jsi … to jsem asi sakra starej, když u mě vzpomínky vyvolává Prince (na nějž si dodnes pamatuju cheaty) a ne Doom3!! Najednou jsem si prostě uvědomil, že ty malý parchanti, který lezli po čtyřech v době, kdy jsem poprvé zkoušel kouřit, prostě vyrostli do takové míry, že jsou schopni myslet a mluvit.
Kdyby ale aspoň mysleli, ale oni myslí pokřiveně a nemorálně díky porevoluční výchově jejich neschopných rodičů, kteří jim zaplatí všechno, na co si vzpomenou. Když chtějí něco vědět, nemusejí získat náklonnost druhého člověka, aby jim pomohl, ale oni si to najdou na internetu. Když chtějí nějaký program, oni ho nevymění s někým jiným za svůj, ale prostě si ho zadarmo stáhnou z rapidsharu.
Tohle chování u nich nedá vzniknout základním sociálním principům, jako je respekt ke starší a zkušenější osobě nebo vědomí, že když něco chce, nemůže si to prostě vzít a nic za to nedat. Jak se to na nich promítne, až vyrostou můžeme jenom hádat.

(závěr: Internet dětem škodí a oni škodí jemu.)

Tehdá nebyly žádné vypalovačky, ani žádná cédéčka s muzikou. Byly dlouhohrající desky a magnetofonové kazety. Osobně jsem byl velkým sběratelem magnetofonových kazet, na které jsem si nahrával písničky z rádia (ovšem až potom, co jsem byl oblažen vlastním magnetofonem – úžasný okamžik). Už tehdy jsem tíhnul spíš ke starší muzice – když dávali na Faktoru kostitřas (úplně ten nejstarší s kosťou), byl jsem schopen proseděť u magneťáku celou hodinu s prstem připraveným na tlačítku REC, kdyby náhodou hráli Oceán, nebo Karla Kryla. Když se mi podařilo nahrát nějaký opravdu velmi cenný kousek (např. Zahradu Ticha od nevimkoho), byl jsem šťastný jako o Vánocích :). Kazetám s dobrým úlovkem jsem pak vylamoval zoubky, aby se na ně už nedalo zapisovat a vždy jsem se u toho cítil poněkud slavnostně :D.

Dnes je ale situace (jak jinak) naprosto jiná a naprosto hrozná. Děti dostanou mobily s podporou mp3jek (který dostanou prostě za to, že jsou – další podkopávání sociálních principů) a stahujou si do něj co chtějí (spíš to, co zrovna letí). Mobil ztratí, rodiče jim koupí lepší a oni si tam zase natahají ubohou parodii na muziku, kterou pak pouštějí ve vlaku a otravujou s tim Leviathana :), kterej chce spát (Leviathan má taky mp3jku, ale on si to může dovolit, protože mu jde čistě jenom o hudbu).
Mně se prostě takové chování dětí hnusí a moc. Vůbec neznají snahu ani pokoru.

(závěr: Internet dětem škodí, oni škodí jemu a rodiče je neumí vychovat. Potom z nich rostou ema a různí rádoby psychicky narušení vypatlanci)

Tehdá neexistovala DVDčka. Filmy se nestahovaly, ale chodily se za malý poplatek půjčovat do Videopůjčoven na VHS Kazetách a tak se to dělalo až do nedávna, kdy DVDčka naprosto vytlačila VHSky z trhu. Podle mě je to velká škoda, protože jsem měl VHS kazety rád – opět kvůlu tomu, že se mi na ně vážou vzpomínky. Například se mi kdysi podařilo sehnat na VHSce originální Dunu (podle slavné knihy Franka Herberta) ještě se Stingem, kterou jakási dobrá duše nahrála na kabelovce (opět – kdo měl kabelovku, byl král). Tu kazetu jsem bránil doslova jako oko v hlavě a dodnes jí mám pečlivě schovanou. Kazetu nešlo jen tak jednoduše zkopírovat, ale museli jste mít speciální nádobíčko, takže kopie kazety vyžadovala značnou práci.
Když jsem včera narazil na tu VHSku, úplně jsem se divil, jak je to nádherná věc :). Náš videorekordér panasonic s časovým spouštěčem dokázal nahrávat určité kanály v určitý čas po učitou dobu, takže když šlo v televizi něco, co jsem chtěl mít, nastavil jsem časovač, odešel jsem do školy a když jsem se vrátil, film byl nahraný.
Bohužel dnes již žádné videorekordéry ani videopřehrávače nemáme a namísto nich máme odporný DVD přehrávač (co přehrává odporné kulaté věci, které se pořád ničí a špiní :)). Vše co nám tu zůstalo jsou akorát ty kazety.

Co bych dal za návrat magnetických pásek s analogovým záznamem (třeba i dat). Kdyby zmizely všechny ty odporné pulzně-šířkově modulované signály :) Sinusoida rules! :)
A co vy?

 This entry was posted on Tuesday, December 11th, 2007 at 5:03 pm and is filed under Osobní. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Related Posts

 • No related posts found.

4 Responses to ' Trocha analogové nostalgie '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Trocha analogové nostalgie '.

 1. 1
  Tonda said,

  on December 11th, 2007 at 10:03 pm

  Internet každopádně lidi naprosto de-socializuje. Doby vyměňování si her mezi sebou byly nejlepší. Ostatně já se k těm dobám zase vracím, protože dneska má každej v malíčku všechny ty P2P sítě a pro mě je jednodušší někomu říct, aby mi příslušnou věc přinesl. V začátcích P2P sítí jsem snad každej večer někomu pomáhal rozchodit DC++, tak proč bych si to teď nevybral. :)

  Abych se vrátil k tomu internetu, tak ten ničí už i nás a to ty šťastnější ještě měli to štěstí, že mohli alespoň pubertu prožít bez něj. Dnešní děti jsou fakt vyřízený. :)

  Kopírovat VHSky šlo za pomoci dvou VHS přehrávačů. Pamatuju si, jak mi jednou rodiče přes známýho takhle kopírovali film Jurský park k Vánocům. :)

  My tedy ještě VHS přehrávač máme, ale jediný k čemu je teď používanej, je převod VHSek do digitálu (což oddřu já, resp. můj PC). Až všechno převedu, tak ho asi pošlu do magnetickýho nebe.

 2. 2
  Klíště said,

  on January 3rd, 2008 at 10:37 am

  Asi budu naladěná na stejnou sentimentální notu – nedávno jsem vyhrabala staré kazety a všechny jsem si je jednu po jedné pustila :).
  Co se týče internetu a jeho dopadu na děti, tak na to mám obdobný názor – dokud hledají něco, co pochopí a co jim pomůže porozumět, budiž, ale kdo to z dětí dnes dělá,že?! :-/…
  Jo a Zahrada ticha je tuším od Pavla Rotha ;)

 3. 3
  michaelf.ms said,

  on January 3rd, 2008 at 3:40 pm

  Ahoj Klíště,

  V první řadě ti děkuju za komentář.
  A v druhé řadě ti děkuju za odkaz na tvůj web :). Máš docela zajímavé zájmy, náhodou docela podobné mým (Ať žije Dolores O’Riordan! ; Psychologie, Filozofie, Kytara a ještě by se něco našlo), tak můžem někdy pokecat :).

 4. 4
  Klíště said,

  on January 5th, 2008 at 3:01 pm

  to michaelf.ms: Rozhodně nemáš zač, tvé stránky jsou super a jsem ráda, že se shodneme na několikerých zájmech :). Ráda pokecám ;)…

Leave a reply