wz

Psychologické rozpitvání Rudolfa

Nejprve bych čtenáře “nakrmil” nutnými teoretickými znalostmi, které jsem mimochodem takto sám definoval:

Tvrdohlavost je stav mysli, kdy člověk určitou myšlenku povýší do nadřazené pozice, ve kterém není schopen tuto myšlenku jednoduše zavrhnout, ani degradovat do pozice normální mylšenky. Jakýkoliv jednoduchý podložený útok na tuto myšlenku je pasivně odražen. Míra tvrdohlavosti je – jak složitý a jak dlouhý podložený útok na myšlenku dokáže člověk pasivně odrážet (pasivně odrážet – zavrhovat protiargument bez jakéhokoliv prozkoumání argumentu či pochybností o pravdivosti, logičnosti nebo nadřazenosti myšlenky v nadřazené pozici.)
Tvrdohlavost je často velmi různorodě aplikována na různé oblasti myšlení.
Člověk Citově Labilní velice často přechází z jedné nálady do druhé a vnímá emoční podněty mnohonásobně silněji, než běžný člověk a následně se projevuje odpovídajícím projevem.
Duchovní Prázdnota je stav mysli, kdy člověk nemá vyjasněn pohled na život, pohled na svět, pohled na duchovno, smysl života, způsob života, definování dobra a zla. Tímto stavem projde jednou každý člověk – Někdo v útlém věku, někdo v pubertě, někdo v osmnácti, někdo v dospělosti, někdo ve stáří a někdo také po smrti (ano, po smrti :)). Když se člověk vyskytuje v tomto stavu, je náchylný na jakékoliv věci, které dokáží tuto prázdnotu naplnit – náboženství, sekty, realismus a mnohé kombinované filozofie. Hodně lidí nepostřehne, že něčím podobným (naplněním) prošli. Věk, kdy tímto člověk projde je závislý na vývoji mysli (ducha). Tímto stavem se občas dá projít vícekrát za život (například, pokud se vám zbortí všechny priority a dotknete se dna.)

A teď je na čase, abychom si vytvořili pokusný subjekt jménem třeba Rudolf (Tato osoba nemá nic společného s žádnou žijící osobou, pokud ano, jedná se pouze o náhodu. Také se zkuste zamyslet nad tím, jaký je skutečný účel této věty.).
Rudolf je běžný člověk, jako my všichni a také se nějak projevuje, jako my všichni. Ale Rudolf má tu smůlu, že zrovna jeho jsem si vybral k psychologickému pitvání, takže si ho teď pěkně rozpitváme :).

Rudolf je například velice tvrdohlavý co se týče hudby – poslouchá Reggae, pouze Reggae a nic jiného. On nejenže nic jiného než Reggae neposlouchá, on veřejně označuje všechny ostatní styly hudby za špatné. Ne, že by řekl, že se mu nelíbí – on je označí za špatné a prostě tomu věří. Vzniká mu tedy v hlavě jakási dvojitá barikáda – Reggae JE NEJLEPŠÍ, všechno ostatní JE ŠPATNÉ. Nadřazená myšlenka, že Reggae je nejlepší je tedy ještě jištěna další myšlenkou, která zavrhuje ostatní styly hudby – pozice nadřazené myšlenky je tímto zpevněna. Když jsme si tento jev tak hezky popsali, poďme mu dát nejaký honosný vědecký název :), co třeba: DRFSW: dissent-repression forced self-will (stejně by šlo třeba dissent-denial fsw, dám však přednost slovíčku potlačení před slovem zamítnutí).
U Rudolfa jsme tedy diagnostikovali DRFSW v oblasti hudby, což dost svědčí o jeho nevelkém duchovním vývoji, protože, jak jistě tušíte DRFSW v této oblasti není zrovna častá. Dalším pozorováním Rudolfa jsme zjistili, že tvrdohlavost není přítomna pouze v této oblasti, ale také v oblasti životního stylu, kde je kombinována s mnohem zajímavější věcí, o které si nyní povíme.

Spousta lidí má nějaký vzor. Rudolf má také vzor – frontmana kapely, která hraje Reggae (říkejme mu třeba Morbo – znáte z futuramy? :)). Morbo žije životním stylem klasického člena Reggae kapely (zde mi odpusťte, pravděpodobně žádný podobný životní styl neexistuje – chci zde poukázat na souvislost hudby s životním stylem, jako třeba Punk.) vytříbeného špatkou individuálního ducha. Rudolf Morba přímo zbožňuje a dokonce o něm mnohdy hovoří jako o Bohu a setkání s ním označuje za nejlepší dny jeho života. Rudolf žije stylem Reggaeisty a uznává vše, co uznává Morbo. Z těchto nových informací lze vyvodit dvě nové diagnózy:
1. Citová Labilita – Emotional LabilityEL
2. Duchovní prázdnota – Mind Emptiness CompensationMEC – a z toho vyplývající snaha nalézt cokoliv, co by tuto naplnilo.
Proč EL? Citová labilita se projevila (není poprvé a málo výrazně – nebojte, ještě se projeví) přehnanými kladnými pocity při setkání s Morbem.
Proč MEC? Normální člověk, který má uspořádané věci v hlavě a má duchovně jasno, nepřijme člověka stejné či nižší úrovně (Morbo inteligencí ani charakterem neoplývá) jako vzor prakticky úplně ve všem.
Máme tedy další diagnózu – EL a špatně se vyvíjející MEC. Nezapomeněme také, že na jeho přilnutí k Morbovi se vztahuje také jednoduché SWSelf-Will – Tvrdohlavost (Morbo je nejlepší, ostatní lidé nejsou lepší – ale také nejsou špatní).

Dalším pozorováním Rudolfa se dozvídáme velmi zajímavou věc – ve společnosti lidí (jeho kolegů ze zaměstnání) se chová jako vzorný zaměstnanec a snaží se vytvořit si image vyrovnaného člověka – nedává znát naprosto žádné emoce – kolegové u Rudolfa nikdy neviděli smích, nebo zoufalství – pokaždé má pokrovou tvář. Když ale není obklopen lidmi, vyznačuje se značnou agresivitou a silnými zápornými citovými projevy. Zde máme další důkaz pro Citovou labilitu – EL a klidně k ní můžeme přidat slovo velmi silná. Velmi silná EL.

Postupně dojdeme k tomu, že k popisu jeho chování stačí námi zjištěné diagnózy, můžeme tedy vytvořit kompletní diagnózu.
Rudlof je člověk, který má sklony k SW a má vypěstovanou DRFSW v oblasti muziky a silnou SW s oblasti životního stylu. Prošel MEC, které se naneštěstí vyvinulo špatně – vyvinulo se tak, že podtrhlo jeho už tak značně velké psychické poruchy a Rudolf se vydal na cestu, kde je bude stále prohlubovat. Dále trpí velmi silnou EL, takže každý vztah bude pro něj vše a každá ztráta bude pro něj kritická. Jsou u něj časté skokové změny nálady. Tyto vlastnosti dohromady můžou vyústit v sociopatické chování a agresivitu. Pokud se nějak dovede oprostit od svých ideálů a znovu najít sám sebe, může být zachráněn a žít šťastný život. Na každém problému se dá pracovat.

 This entry was posted on Tuesday, November 6th, 2007 at 7:19 pm and is filed under Filozofie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Related Posts

 • No related posts found.

8 Responses to ' Psychologické rozpitvání Rudolfa '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Psychologické rozpitvání Rudolfa '.

 1. 1
  kivan said,

  on November 6th, 2007 at 7:36 pm

  René, já a Rudolf, chodíváme na golf…

  OK, tak Rudolfa si už propral, kdy budu na řadě já a dejme tomu dravec s kódovým jménem “René”? :)

 2. 2
  Kesy said,

  on November 6th, 2007 at 8:17 pm

  Znám člověka typu “Rudolf”, snad nečte blogy :))

 3. 3
  mikke said,

  on November 6th, 2007 at 11:29 pm

  Ja bych nechodil kolem horky kase… Rudolf se jenom cistou nahodou podoba Radimovi “Marpo II” Vokatemu :)

 4. 4
  michaelf.ms said,

  on November 7th, 2007 at 2:19 pm

  Jéé to je ale náhoda :). A náhody se stávají! :)

 5. 5
  Martinsix said,

  on December 15th, 2007 at 8:19 pm

  Koukam ze jsi (asi nevedome) dal na muj navrh.

  Spoluzaci – strana 6 :

  …(neberte si nic osobne, takhle se v diskuzi nikam nedostanete, vztahnete sve nazory na imaginarni lidi, to pomaha)…

  (kdyztak tenhle comment smaz)

 6. 6
  michaelf.ms said,

  on December 16th, 2007 at 11:39 am

  Martinsix: Já jsem na něj dal dřív, než jsi ho vyslovil, tohle jsem psal dřív, než jsem začal tu “debatu” :).

 7. 7
  Emil said,

  on December 19th, 2007 at 10:36 pm

  Jakým způsobem se oprostit od citové lability ?

 8. 8
  michaelf.ms said,

  on December 20th, 2007 at 2:22 pm

  Emil: To nejde. Ale lze se oprostit od projevů. Dám příklad: Epileptik nebude mít doma blikající vánoční ozdobu – stejně jako – Citově labilní člověk nebude uznávat životní filozofii, která se zakládá na nenávisti a nebude se snažit získat dívku, kterou zná, ale ona o něj nikdy ani nezavadila pohledem.

  Dále … toto není žádná psychoanalýza :) Sice se psychologií zabývám, ale toto je čistě můj vlastní rozbor něčí osobnosti a chování, termíny jsou smyšlené.

Leave a reply