wz


Duchovní neuvědomělost lidí

Ξ October 1st, 2007 | → | ∇ Filozofie |

K napsání toho článku mě donutila spolužačka Šárka, která dnes naprosto vážně pronášela velmi ”zajímavé” (dále možná popsané) věty. Ve snaze dostat z ní co nejvíc jsem použil biblický kontrast. Bible je jednoznačně kniha, která vzbuzuje u mých spolužáků odpor, aniž vědí, co v ní je. Proč?

Pojem METAFORA a ALEGORIE jsou v běžné nefilozofické moderní literatuře (a zejména v literatuře, ke které se mladí lidé DOBROVOLNĚ dostanou) pojmy téměř neznámé. Dříve bylo jevem zcela běžným vyjadřovat jednou větou druhou myšlenku a v té lepší těžší literatuře tomu tak stále je. Ale takovou literaturu nečtou, protože jim to připadá jako nesmysly. Buď to prostě chápat nechtějí (tvrdohlavost), chtěli by avšak neumějí (nedostatečná kapacita), pochopí povrchně a tudíž velmi neúplně a špatně (nedostatečné zamyšlení se) a nebo jsou nenapravitelně ovlivněni tím, co je jim okolím (kamarád, matka, prodavačka, jedna pani ze sloveska) vštěpováno do hlavy řadu let.

Tyto společně s moderním trendem poklesu průměrného IQ a nepotřeby myslet (myslí za nás jiní) způsobují misinterpretaci například Bible svaté. Když se řekne, že bůh stvořil svět, představí si prostě Dědka s plnovousem stojícího v temnotě, máchajícího rukama a magicky tvořícího velkou kouli, nebraje v úvahu to, že Genesis je psaná v Hebrejštině a stará několik tisíc let. Hodně lidí prostě bere jako fakt, že lidé byli ve starověku jednoduší a hloupí.

Takoví lidé naprosto nedokážou pochopit myšlenky (a kamenujte si mě jak chcete) křesťanství, buddhismu, gnosticimsu, nebo například lehčích věcí jako Wiccy, okultismu, spiritismu, mysticismu.
V jejich hlavě (popsána výše) tyto věci nedávají smysl. Takoví lidé (mnoho mnoho lidí) nedokážou připustit relativitu existence, nedokáží připustit jakékoliv jiné hledisko, než své vlastní či obecné reálné lidské.
A proto se uchylují k Realismu, víru ve fakta, víru v sebe a víru v pochybné torie (Darwin je pokládán za přijatelnou teorii avšak je již minimálně napaden nevyvratitelnými argumenty - To samé jako Newton, který nedokázal vysvětlit stáčení perihelia Merkura (přičemž většina jeho teoria byla ověřená v praxi) a nakonec padl rozdrcen Obecnou relativitou).

Věta “věřím sám v sebe a v to, na co si mohu sáhnout, v to co vidím” je neskutečná pitomost. Jak říkala Šárka: “Bůh je pitomost, nikdy se mi nějak nezjevil, nedal mi důkaz své existence” (použita značně upravená mluva) je další neskutečná hovadina hodná dítěte z mateřské školky (v dnešní době hodná mnoha lidí ve věku 0 až 100 let).

A kde beru tu jistotu, že to co tady říkám je správné. Měl jsem tu čest poznat pár lidí (zajímavé je, že všechny byly slečny), které se buď chlubily aktivním studiem na FF nebo studovaly pouze střední škole a dokonce je jedna mladší než já. S takovými lidmi si dokážu parádně popovídat o filozofii a nemít přitom neodolatelné nutkání zneškodnit druhou stranu tupým předmětem.
Já jsem již dokonce uvažoval o studiu na FF, ale jelikož následné uplatnění je velmi neperspektivní, upustil jsem od toho.

I think … thus, I am.

 

5 Responses to ' Duchovní neuvědomělost lidí '

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ' Duchovní neuvědomělost lidí '.

 1. kivan said,

  on October 1st, 2007 at 7:38 pm

  Víra je něco hodně abstraktního a spoustě lidí dělá problém to brát s jistou nadsázkou, jak jsi napsal. Což ale bohužel nesouvisí jen s duchovní uvědomělostí, ale s vnímáním světa jako takového… Osobně bych tady asi vinil to, že dost jedinců z naší generace (=mladí lidé okolo 18ti let) NEČTE knížky. Možná to zní úsměvně, ale slovní zásoba je kvůli tomu dost omezená a “hrátky se slovy” jako alegorie jim pak unikají. Na aliteraci v poezii pak koukají maximálně s názorem “hele vono se to opakuje.” A aforismus? Lidi, nevíte co to znamená? Děs…

  Tvá narážka na stvoření světa , který jsi popsal v lehce fantasy stylu - kéž by aspoň četli tu fantasy (pro posměváčky - divili byste se, kolik poučných věcí a slov ve fantasy je) :-P Každopádně mě to pobavilo, smutné je, pokud si to tak někdo představuje.

  Jinak - otázka víry je také dost subjektivní. Osobně nevěřím. Jiní věří. Možná i v jiné víry, než je obvyklé. Ale je to snad důvod se jim posmívat? Ne. Pokud se někomu posmíváme za jeo víru, aniž bychom o ní něco věděli, jednáme se opovrženíhodně. (nemám na mysli chování takzvaných “věřících” - tam už se mnohdy smát musím)

 2. michaelf.ms said,

  on October 1st, 2007 at 7:46 pm

  “Což ale bohužel nesouvisí jen s duchovní uvědomělostí, ale s vnímáním světa jako takového?” - pravda …

  thx.

 3. mel said,

  on October 2nd, 2007 at 8:27 pm

  Máš pravdu. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Víra je něco jako pevný bod pro některé lidi. Proč lidé celý život studují bibli? Jelikož má mnoho rovin, které jako archeolog odkrýváte.

 4. Ruza said,

  on November 22nd, 2007 at 6:54 pm

  Imho ted je jina doba. Drive se zpravy sirily dlouho, neefektivne, kazdy si neco pridal. Vsak taky ÚLS je toho prikladem :) . V dnesni dobe lide v nic neveri, to bude zpusobeno tim ze zde mame internet kde se dozvime zpravu pomalu ihned a taky mame lepsi techniku a vice vedomosti o tom co a jak funguje. Proto si spousta lidi mysli ze vira v neco je zbytecna, ponevadz si lide zvykli verit tomu co vidi a mohou pochopit funkci. Cemu nerozumi to zavrhnou a nazvou blbosti. Nemaji trpelivost, mnohdy ani cas. Proste jina doba a na tu nelze aplikovat veci z minulosti.
  JE to jen muj nazor, doufam ze se to nezvrhne v diskuzi jako na spoluzacich ;)

 5. michaelf.ms said,

  on November 23rd, 2007 at 4:39 pm

  Jo, je jiná doba. Hektická, průmyslová, komerční.
  O tom, jak co funguje má šajnu jenom málo lidí, většina jsou prostě spotřebitelé, které zajímá jenom to, že z toho něco budou mít.
  Někam se prostě ztratila ta přirozená lidská touha vědět, jak věci fungují (ne do hloubky … stačí jenom povrchově) a kde se vzaly.

  To mi až rak moc nevadí … vadí mi ta duchovní tupost. Dám příklad, narazil jsem u kykyny na profilu (v části “moje motto”) na nějakou latinskou větu, která tam byla i přeložená, jako “krev je tvůj život”.
  Tak mi to nedalo a musel jsem se jí zeptat, co to má znamenat. Odpověděla, že je to jakási púovina vytržená z kontextu z filmu Underworld, která se jí prostě jenom líbila a žádnej smysl to mít nemělo. Chytil jsem se toho (protože Underwold jsem viděl asi 4x a znám ho i pozpátku :)) a zeptal jsem se jí, jak se jí ten film líbil a co říká na konec druhýho dílu … jak to podle jejího názoru bude s rasou upírů vůbec.

  Po její odpovědi “když já newim :P já se nad tim filmem moc nezamejšlela”, jsem byl upřímně rád, že už jsem po večeři. A takhle je to u ní se vším … bohužel ne jenom u ní.
  Co potom má v tý hlavě? Má starost, co si zejtra vezme na sebe, komu napíše tisíc smajlíku a petetickou větu k tomu a tím to asi tak končí.

  Zlatej sajmon a gárfunkl … :)
  Štestí, že je na světe ještě relativně dost normálních lidí.

Leave a replykdojsem

Leviathan

  kdo je Leviathan

  Jsem student aktuálně čtvrtého ročníku střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v českých budějovicích

   


 


RSS Zdroj

  ::

  RSS 2.0 < ZDE

  Přidejte si můj zdroj do vaší RSS čtečky

   

Statistiky